How much is a 12 pack of pepsi at walmart


Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 116 People


Wal-mart sells a case of 24 cans of Pepsi for $6.88. Target sells a 12 pack of Pepsi for $3.99. Which is the better buy? Show work. Draw and label tables.

Answered by wiki @



It is cheaper to purchase them at Walmart even win comparing it to purchasing a 24 pack on both ends. Regardless it always will be cheaper at Walmart. At $.28 per can. (WORK SHOWN BELOW)

Similar Questions

How much is a 12 pack of coke at kroger

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 178 persons

Wal-mart sells a case of 24 cans of Diet Coke for $6.88. Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99. Determine the unit rate for both and which …

How much does a 6 pack of coca cola cost

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 371 persons

A six-pack of soda cost 2.46. What is the cost of can of soda?

How much does a 24 pack of mountain dew cost

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 185 persons

A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?

How much does a 24 pack of water weigh

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 217 persons

How much does a 24 case of 16.9 oz bottles water weigh?

How much caffeine in a 12 ounce cup of coffee

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 210 persons

An 8oz cup of coffee has about 184 mg of caffeine. This is 5 times much caffeine as in a 12 oz soft drink. Write and solve an equation to …

How to write an innovative book?

Asked by wiki @ in General viewed by 30 persons

The power of growth mindset: how to develop a growth mindset and achieve success

Asked by saqib179 @ in Health viewed by 78 persons

What did the captain say in the bakery

Asked by joseph31 @ in History viewed by 150 persons

125 pounds decreased by 4%?

Asked by taylor04 @ in Math viewed by 206 persons

What is the playing surface called where the college basketball semi-finals are played?

Asked by samuel87 @ in Mathematics viewed by 212 persons

Segments, Angles, and Lines —Angle Addition Geo Joke Worksheets  2002 NASCO  Joke 

How did the owners of the lowell mill differ from most employers during this era?

Asked by caleb262 @ in History viewed by 200 persons

Most viewed questions in Mathematics


Gina wilson all things algebra 2015 answer key unit 11

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 6287 persons


Unit 11 volume and surface area homework 3 answer key

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 5322 persons


What did captain hook say in the bakery worksheet answers

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 4088 persons



3.2 puzzle time what is roz savage famous for answers

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 3974 persons


Why did the picture go to jail puzzle time answers

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 3724 persons


An artist sells a painting for 20.50 but uses 5.75

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 3470 persons



Gina wilson all things algebra 2016 answer key unit 11

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 3367 persons


Unit 4 congruent triangles homework 1 classifying triangles gina wilson

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 3080 persons


Geometry unit 11 volume and surface area quiz 11 1

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 3071 persons



Unit 1 test study guide geometry basics answer key

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 2883 persons


Cryptic quiz what is the opposite of a professional eater

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 2761 persons


The price of salmon at a fish market is 5.40

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 2739 persons



Algebra 1 8.2 worksheet characteristics of quadratic functions answer key

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 2274 persons


Trigonometry maze answer key

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 2215 persons


Gina wilson all things algebra 2015 unit 11 answer key

Asked by wiki @ in Mathematics viewed by 1949 persons